Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

NOVINKY

arr3VideaPříběh Dereka Prince https://youtu.be/xdaasH8Evnw CD audio Láska vytrvá -... arr3Dereka Prince: Pokládání základůDeset lekcí na jednom CD Založen na skáleAutorita a síla Božího slovaPokáním k vířeVíra a skutky... arr3Derek Prince: Budou vyhánět démonyCo jsou  démoni? Jak získávají  vstup  do životů  lidí? Potrebují  křesťané  někdy  osvobození   od... arr3Ann Voskampová: Tisíc darůK nové knize Tisíc darů, která právě vychází, jsme dostali do nakladatelství toto krásné svědectví... arr3Ann Voskampová: Tisíc darů - video

Ann Voskampová: Tisíc darů

K nové knize Tisíc darů, která právě vychází, jsme dostali do nakladatelství toto krásné svědectví od Daniely Kenningové, která knihu četla již dříve v anglické verzi:

Tisíc darů

Před pár lety jsem dostala knihu One Thousand Gifts od Ann Voskamp (Tisíc darů, která zatím nevyšla v češtině). Chvilku mi to trvalo, než jsem se pustila do čtení. Rozhodla jsem se, že budu číst jednu kapitolu denně. Každé ráno při snídani jsem četla, podtrhávala si a brečela. Moje myšlenky a pocity najednou po mnoha letech dostávaly slova. Ne, že bych byla nevděčná, ale stejně jako autorka i já mám problém, že to první, co v každé situaci vidím, je to, co schází, to, co by mohlo být líp. Ztráty v našem životě totiž působí, jako bychom měli v očích katarakt, vždycky vidíme černou skvrnu, to, co chybí. Ale nevděčnost má ještě hlubší kořeny, už v samém Ráji. „Náš pád vždycky byl, je a bude spočívat v tom, že nejsme spokojeni v Bohu a v tom, co On dává. Hladovíme po něčem víc, po něčem jiném.“ Píše Ann, která se rozhodla začít počítat dary, které od Pána Boha dostává. Do tisíce. Toto cvičení ve vděčnosti jí otevřelo cestu proměny. Má-li totiž nevděčnost kořeny v Ráji, pak i vděčnost musí být něco víc, než prostě vidět drobnosti, které každý den dostávám. Ann objevuje klíč k opravdové vděčnosti. Řecké slovo Eucharisteo. Ano, není divu, že nám zní povědomě. Je všude tam, kde Ježíš „vzdal díky“. Třeba při poslední večeři s učedníky. V tom řeckém slovu zní slova dvě: charis, což znamená milost a chara, radost. „Hluboká radost Chara se dá najít jen u stolu Eucharisteo, u stolu díkůvzdání. Je to skutečně tak prosté? Je snad velikost mé radosti závislá na hloubce mého díkůvzdání? V tom případě platí, že dokud je možné děkovat, pak je možné se i radovat.“ Pán Ježíš děkuje za své umírání, a tak nám dává příklad, že vděčnost se projevuje i v poslušnosti Boží vůli. Ve vyprázdnění sebe sama. Pak teprve můžeme být plni opravdové radosti a může se v nás zrodit něco nového. Jako Marie můžeme pokleknout a vyznat: „Staň se mi podle Tvého slova.“ Líbí se mi poetický jazyk, kterým Ann píše: „Toto je žena, lůno, dlaň pokorně se otevírající dokonalé Boží vůli. Ježíšova matka zpívá nad dělícími se buňkami Jeho božství: Jak se můj duch raduje v Bohu, mém Spasiteli! Slitoval se nad svou poníženou služebnicí... V Mariině pokoře – její ochotě zemřít svým očekáváním a plánům – ji Bůh vyvyšuje. V její podřízenosti Jeho vůli naplňuje její prázdnotu plností Sebe sama. Její refrén pokorné, odevzdané vděčnosti tiše zní mnoha staletími.“
V mém počítání darů jsem ve třetí tisícovce. Jsem vděčná za Ann a za to, co jí Pán Bůh ukázal, protože její kniha pomohla i mně pochopit, že nevděčnost je hřích, kterého se musím vzdát, abych mohla najít opravdovou radost, plnost života a naučila se žít s díkůvzdáním – Eucharisteo. Vždyť jak jinak můžu přijmout spásu než s díkůvzdáním? Žít s dlaněmi otevřenými a vděčně přijímat, co Pán Bůh dává. „Radost je totiž vždycky dána do otevřených dlaní, nikdo ji nemůže uchopit sevřenou pěstí. Bůh dává dary a já vzdávám díky a přitom rozbaluju ten darovaný dar: Radost. Existuje způsob, jak žít to velké díkůvzdání za všech okolností. Děkovat za každou drobnou věc. A ty chvíle se budou sčítat. Počítat dary třeba do tisíce. Tisíc darů, které Bůh z lásky dává. A já je mohu pojmenovat. Tisíc způsobů, kterými mi říká: Mám tě rád.“ (AV)

Daniela Kenningová


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ